Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C16-HE3-08
AZ23C16-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C16-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C16-HE3-08.pdf
Availability of AZ23C16-HE3-08
QUANTITY
AZ23C16-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C16-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C16-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C16-HE3-08
Related LinksAZ23C16, AZ23C16-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C16-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23C16-HE3-08
FUSE HOLDER CARTRIDGE 300V 6.3A datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +-12V 5W OUT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 25mA Backlight 16-TQFN (3x3) datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 10POS SNGL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf