Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C18-E3-18
AZ23C18-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C18-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C18-E3-18.pdf
Availability of AZ23C18-E3-18
QUANTITY
AZ23C18-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C18-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C18-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C18-E3-18
Related LinksAZ23C1, AZ23C18-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C18-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23C18-E3-18
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 117 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 1K OHM 1610 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf