Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C30-E3-18
AZ23C30-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C30-E3-18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C30-E3-18.pdf
Availability of AZ23C30-E3-18
QUANTITY
AZ23C30-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C30-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C30-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 22.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C30-E3-18
Related LinksAZ23C3, AZ23C30-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C30-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23C30-E3-18
RES 5.76K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SOT523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 42.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 45.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
PLIER 5" MINI DIAGONAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf