Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C36-E3-08
AZ23C36-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C36-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C36-E3-08.pdf
Availability of AZ23C36-E3-08
QUANTITY
AZ23C36-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C36-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C36-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C36-E3-08
Related LinksAZ23C3, AZ23C36-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C36-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23C36-E3-08
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
COVER AND COLLAR 1POLE IP65 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 5V SGL 18WSOIC datasheet.pdf
TERM TURRET SNGL GEE 7.875" L datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE D 33POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf