Micro Commercial Components (MCC) AZ23C3V6-TP
AZ23C3V6-TP picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C3V6-TP
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT23
Datasheet Download
AZ23C3V6-TP.pdf
Availability of AZ23C3V6-TP
QUANTITY
AZ23C3V6-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C3V6-TP
Internal Part NumberEIS-AZ23C3V6-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDiode Handling and Mounting
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C3V6-TP
Related LinksAZ23C, AZ23C3V6-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
AZ23C3V6-TP Details Description
Related parts for AZ23C3V6-TP
SWITCH PUSH SPST-NC 3A 120V datasheet.pdf
MOD PWR ENT STD PCB 1.5 PNL datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK BST INV ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf