Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C4V7-HE3-18
AZ23C4V7-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C4V7-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C4V7-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C4V7-HE3-18
QUANTITY
AZ23C4V7-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C4V7-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C4V7-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.7V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)78 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C4V7-HE3-18
Related LinksAZ23C4V, AZ23C4V7-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C4V7-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C4V7-HE3-18
RES 10.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 82 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS 3.3V .05 SM datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 39 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
DISPLAY 627NM HE RED 2DIG 4" TH datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf