Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C51-G3-08
AZ23C51-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C51-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C51-G3-08.pdf
Availability of AZ23C51-G3-08
QUANTITY
AZ23C51-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C51-G3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C51-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C51-G3-08
Related LinksAZ23C5, AZ23C51-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C51-G3-08 Details Description
Related parts for AZ23C51-G3-08
CABLE RCA PHONO PLUG/PLUG datasheet.pdf
PIN SCREW SET REPLACEMENT KS42 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
RES 47 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
IC CHARGE PROTECTION 9-VCSP50L1 datasheet.pdf
CBL 24POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf