Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C51-HE3-18
AZ23C51-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C51-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C51-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C51-HE3-18
QUANTITY
AZ23C51-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C51-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C51-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 38V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C51-HE3-18
Related LinksAZ23C51, AZ23C51-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C51-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C51-HE3-18
DIODE MODULE 1.2KV 55A datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 3A TO-226 datasheet.pdf
IC 14STAGE BINARY RIPPLE 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 130VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/02/135 3.5 BK datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV PHVOLT 8SMD datasheet.pdf
DIODE DUAL 1600V 807A datasheet.pdf
MICRO 9C P 6" WHT JACKS NI datasheet.pdf