Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C5V1-G3-18
AZ23C5V1-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C5V1-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C5V1-G3-18.pdf
Availability of AZ23C5V1-G3-18
QUANTITY
AZ23C5V1-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C5V1-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C5V1-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 800mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C5V1-G3-18
Related LinksAZ23C5V, AZ23C5V1-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C5V1-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C5V1-G3-18
BATTERY LITH 3V RECHARGE SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
22P RCPT VAL-U-LOK GW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
2ND TERM BLADE 12 POS. datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 118MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
RES 17K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf