Diodes Incorporated AZ23C5V6-7-F
AZ23C5V6-7-F picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C5V6-7-F
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT23-3
Datasheet Download
AZ23C5V6-7-F.pdf
Availability of AZ23C5V6-7-F
QUANTITY
AZ23C5V6-7-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C5V6-7-F
Internal Part NumberEIS-AZ23C5V6-7-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsWOT-23 Dual 300mW CA Circuit
WOT-23 Dual 300mW CC Circuit
PCN Design/SpecificationGreen Encapsulate 15/May/2008
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C5V6-7-F
Related LinksAZ23C5, AZ23C5V6-7-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ23C5V6-7-F Details Description
Related parts for AZ23C5V6-7-F
IC TIME OF DAY SMART V 18-DIP datasheet.pdf
RES SMD 11.3 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 16SOIC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 39POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 240RDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf