Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C5V6-E3-08
AZ23C5V6-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C5V6-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT23
Datasheet Download
AZ23C5V6-E3-08.pdf
Availability of AZ23C5V6-E3-08
QUANTITY
AZ23C5V6-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C5V6-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C5V6-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 800mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C5V6-E3-08
Related LinksAZ23C5V, AZ23C5V6-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C5V6-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23C5V6-E3-08
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB OTP 80MQFP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 88V 150A QFN SMD datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 26.8VWM 47.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONTACTS DIL DOUBL datasheet.pdf
LCD CHARAC DISPLAY 20X4 RS422 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 5A 6TSOP datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 100PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf