Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C6V2-HE3-18
AZ23C6V2-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C6V2-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C6V2-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C6V2-HE3-18
QUANTITY
AZ23C6V2-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C6V2-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C6V2-HE3-18
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C6V2-HE3-18
Related LinksAZ23C6V, AZ23C6V2-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C6V2-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C6V2-HE3-18
JUMPER-H1502TR/A3049V/X 10" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 36DSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 45K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
OSC VCTCXO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf