Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C6V8-G3-18
AZ23C6V8-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C6V8-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 6.8V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C6V8-G3-18.pdf
Availability of AZ23C6V8-G3-18
QUANTITY
AZ23C6V8-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C6V8-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C6V8-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.8V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C6V8-G3-18
Related LinksAZ23C6V, AZ23C6V8-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C6V8-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23C6V8-G3-18
SHROUDED HEADER 40 POS RT ANGLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MBXL R/A RCPT 24S+8P datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 170UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
08P CST100 SHRD HDR ASY W/PEG datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W datasheet.pdf
RES SMD 8.87 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf