Diodes Incorporated AZ2940H-1.8TRG1
AZ2940H-1.8TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ2940H-1.8TRG1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1A
Datasheet Download
AZ2940H-1.8TRG1.pdf
Availability of AZ2940H-1.8TRG1
QUANTITY
AZ2940H-1.8TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ2940H-1.8TRG1
Internal Part NumberEIS-AZ2940H-1.8TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.33V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 13.2V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ2940H-1.8TRG1
Related LinksAZ2940H, AZ2940H-1.8TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ2940H-1.8TRG1 Details Description
Related parts for AZ2940H-1.8TRG1
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DEK 5/3 5 MC GW 6 500/PK datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 7343 datasheet.pdf
4 ADC/8 DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bit CODEC IC datasheet.pdf