Vicor Corporation B048F096T24-EB
B048F096T24-EB picture photo
Mfg. Part Number
B048F096T24-EB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD 9.6V OUT 240W SMD
Datasheet Download
B048F096T24-EB.pdf
Availability of B048F096T24-EB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B048F096T24-EB Order Process
Ship out your order
Specifications of B048F096T24-EB
Internal Part NumberEIS-B048F096T24-EB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVI Chip Bus Converter Modules
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Chip® BCM®
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output240W
Voltage - Output9.6V
Current - Output25A
Voltage - Input38 V ~ 55 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching3.1MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartB048F096T24
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B048F096T24-EB
Related LinksB048F09, B048F096T24-EB Datasheet, Vicor Corporation Distributor
B048F096T24-EB Details Description
Related parts for B048F096T24-EB
FERRULE 2.5MM 25 BLU 1 = 500PCS datasheet.pdf
BOX ALUM NATURAL 6.51"L X 5.01"W datasheet.pdf
IC SGL CH CODEC LP LV 30-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 33POS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf