Vicor Corporation B048F480T30
B048F480T30 picture photo
Mfg. Part Number
B048F480T30
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER BUS 48V OUT 300W SMD
Datasheet Download
B048F480T30.pdf
Availability of B048F480T30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B048F480T30 Order Process
Ship out your order
Specifications of B048F480T30
Internal Part NumberEIS-B048F480T30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesFactorized Power Architecture and V-I Chips
Product Training ModulesVI Chip Bus Converter Modules
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Chip® BCM®
PackagingTray
TypeBus Converter Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)38V
Voltage - Input (Max)55V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.3A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseModule
Size / Dimension1.28" L x 0.87" W x 0.26" H (32.5mm x 22.0mm x 6.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency96.4%
Power (Watts) - Max302W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B048F480T30
Related LinksB048F, B048F480T30 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
B048F480T30 Details Description
Related parts for B048F480T30
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24SOIC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TERM RING HVY NYL 16-12AWG 3/8 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP8T 250MA 125V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf