JST Sales America Inc. B10B-PH-K-S(LF)(SN)
B10B-PH-K-S(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B10B-PH-K-S(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PH TOP 10POS 2MM
Datasheet Download
B10B-PH-K-S(LF)(SN).pdf
Availability of B10B-PH-K-S(LF)(SN)
QUANTITY
B10B-PH-K-S(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B10B-PH-K-S(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B10B-PH-K-S(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.130" (3.30mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit, Solder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B10B-PH-K-S(LF)(SN)
Related LinksB10B-PH-K, B10B-PH-K-S(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B10B-PH-K-S(LF)(SN) Details Description
Related parts for B10B-PH-K-S(LF)(SN)
RES SMD 2.32K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0024UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf