Electroswitch B121J2Z3Q2
B121J2Z3Q2 picture photo
Mfg. Part Number
B121J2Z3Q2
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Datasheet Download
B121J2Z3Q2.pdf
Availability of B121J2Z3Q2
QUANTITY
B121J2Z3Q2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B121J2Z3Q2
Internal Part NumberEIS-B121J2Z3Q2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesB
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Termination StyleQuick Connect - 0.062" (1.5mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B121J2Z3Q2
Related LinksB121J, B121J2Z3Q2 Datasheet, Electroswitch Distributor
B121J2Z3Q2 Details Description
Related parts for B121J2Z3Q2
CONN PLUG 55POS W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight, Camera Flash TSOT-23-5 datasheet.pdf
RELAY SSR AC SPST 15A ZERO-X 32V datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPST-NC HNG LVR datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
E.F. HINGEBAR datasheet.pdf
FKIC 2 5 HC/ 3-STF-5 08 datasheet.pdf
CAP FILM 39UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf