Electroswitch B121J60ZQ32P
B121J60ZQ32P picture photo
Mfg. Part Number
B121J60ZQ32P
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
Datasheet Download
B121J60ZQ32P.pdf
Availability of B121J60ZQ32P
QUANTITY
B121J60ZQ32P Order Process
Ship out your order
Specifications of B121J60ZQ32P
Internal Part NumberEIS-B121J60ZQ32P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesB
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Color - Actuator/CapRed
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life60,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B121J60ZQ32P
Related LinksB121J6, B121J60ZQ32P Datasheet, Electroswitch Distributor
B121J60ZQ32P Details Description
Related parts for B121J60ZQ32P
MICRO-D RCPT 21POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
IC PWM CTLR OCP LATCH 6-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 60MM ULTRA datasheet.pdf