Ohmite B12J40RE
B12J40RE picture photo
Mfg. Part Number
B12J40RE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40 OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J40RE.pdf
Availability of B12J40RE
QUANTITY
B12J40RE Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J40RE
Internal Part NumberEIS-B12J40RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J40RE
Related LinksB12J, B12J40RE Datasheet, Ohmite Distributor
B12J40RE Details Description
Related parts for B12J40RE
RES SMD 115K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CURRENT CLAMPS AC 5A datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DUAL datasheet.pdf
CONN RING TONG VINYL INSUL 100PC datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf