Ohmite B12J7R5E
B12J7R5E picture photo
Mfg. Part Number
B12J7R5E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 12W 5% AXIAL
Datasheet Download
B12J7R5E.pdf
Availability of B12J7R5E
QUANTITY
B12J7R5E Order Process
Ship out your order
Specifications of B12J7R5E
Internal Part NumberEIS-B12J7R5E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information200 Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)12W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.313" Dia x 1.750" L (7.94mm x 44.45mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B12J7R5E
Related LinksB12J, B12J7R5E Datasheet, Ohmite Distributor
B12J7R5E Details Description
Related parts for B12J7R5E
8-PIN TEST CLIP ALLOY SOIC .15" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 6POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 4.7K OHM 24SSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR SI535X datasheet.pdf
RES 75.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP FILM 550UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf