Apem Inc. B160R2BBNN
B160R2BBNN picture photo
Mfg. Part Number
B160R2BBNN
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Datasheet Download
B160R2BBNN.pdf
Availability of B160R2BBNN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B160R2BBNN Order Process
Ship out your order
Specifications of B160R2BBNN
Internal Part NumberEIS-B160R2BBNN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesB
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.60mm x 13.59mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B160R2BBNN
Related LinksB160R, B160R2BBNN Datasheet, Apem Inc. Distributor
B160R2BBNN Details Description
Related parts for B160R2BBNN
IC UART QUAD W/FIFO 80-LQFP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 60V 8A TO220AC datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf