JST Sales America Inc. B16B-PASK-1(LF)(SN)
B16B-PASK-1(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B16B-PASK-1(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PA 16POS TOP W/BOSS
Datasheet Download
B16B-PASK-1(LF)(SN).pdf
Availability of B16B-PASK-1(LF)(SN)
QUANTITY
B16B-PASK-1(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B16B-PASK-1(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B16B-PASK-1(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPA Wire-to-Board Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPA
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationKinked Pin, Solder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B16B-PASK-1(LF)(SN)
Related LinksB16B-PASK, B16B-PASK-1(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B16B-PASK-1(LF)(SN) Details Description
Related parts for B16B-PASK-1(LF)(SN)
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .210" T/H datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf