JST Sales America Inc. B16B-PHDSS(LF)(SN)
B16B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B16B-PHDSS(LF)(SN)
Brief Description
CONN HEADER PHD TOP 16POS 2MM
Datasheet Download
B16B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of B16B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
B16B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B16B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B16B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B16B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksB16B-PHDS, B16B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B16B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B16B-PHDSS(LF)(SN)
CONN FFC VERT 15POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 120W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 2-DIP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS 3V 28-TSSOP datasheet.pdf
LED AMBER 4SMD datasheet.pdf
VARISTOR 90V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 250A DO205 datasheet.pdf
IMPACT 2P 85 OHM GD LEFT OPEN BP datasheet.pdf