Eaton (formerly Cooper Bussmann) B1835-2R5336-R
B1835-2R5336-R picture photo
Mfg. Part Number
B1835-2R5336-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 33F -20% +80% 2.5V T/H
Datasheet Download
B1835-2R5336-R.pdf
Availability of B1835-2R5336-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B1835-2R5336-R Order Process
Ship out your order
Specifications of B1835-2R5336-R
Internal Part NumberEIS-B1835-2R5336-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetB Series MSDS
PCN Obsolescence/ EOLB Series 1/Feb/2011
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® B
PackagingBulk
Capacitance33F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.728" Dia (18.50mm)
Height - Seated (Max)1.496" (38.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B1835-2R5336-R
Related LinksB1835-2, B1835-2R5336-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
B1835-2R5336-R Details Description
Related parts for B1835-2R5336-R
RES ARRAY 9 RES 100 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
IC RESET MPU W/COMP SOT23-6 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN SPLICE 13-16.5AWG THRU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A DPAK datasheet.pdf
RES 370 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf