Eaton (formerly Cooper Bussmann) B1835-2R5336
B1835-2R5336 picture photo
Mfg. Part Number
B1835-2R5336
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 33F -20% +80% 2.5V T/H
Datasheet Download
B1835-2R5336.pdf
Availability of B1835-2R5336
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B1835-2R5336 Order Process
Ship out your order
Specifications of B1835-2R5336
Internal Part NumberEIS-B1835-2R5336
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetB Series MSDS
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® B
PackagingBulk
Capacitance33F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.728" Dia (18.50mm)
Height - Seated (Max)1.496" (38.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B1835-2R5336
Related LinksB1835-, B1835-2R5336 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
B1835-2R5336 Details Description
Related parts for B1835-2R5336
RES 240K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.5A SC75-6 datasheet.pdf
VARISTOR 738V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC MMIC I/Q UPCONVERTER 32SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 50W datasheet.pdf