JST Sales America Inc. B18B-PHDSS(LF)(SN)
B18B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B18B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD TOP 18POS 2MM
Datasheet Download
B18B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of B18B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
B18B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B18B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B18B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B18B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksB18B-PHDS, B18B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B18B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B18B-PHDSS(LF)(SN)
IDC CABLE-AKC40G/ AE40G / X datasheet.pdf
SWITCH TAPE SEAL 8 POS SMD 50V datasheet.pdf
LED 5MM VERT HIEFF DIFF YEL PCMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf