JST Sales America Inc. B18B-XADSS-N(LF)(SN)
B18B-XADSS-N(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B18B-XADSS-N(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR XAD 18POS 2.5MM TIN TE
Datasheet Download
B18B-XADSS-N(LF)(SN).pdf
Availability of B18B-XADSS-N(LF)(SN)
QUANTITY
B18B-XADSS-N(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B18B-XADSS-N(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B18B-XADSS-N(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesXAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B18B-XADSS-N(LF)(SN)
Related LinksB18B-XADSS, B18B-XADSS-N(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B18B-XADSS-N(LF)(SN) Details Description
Related parts for B18B-XADSS-N(LF)(SN)
CONN HEADER 44POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE IN LINE datasheet.pdf
RES 562 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 16A 448W datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS INLINE PIN datasheet.pdf
NCDJPB10-025D-90-L CYLINDER, datasheet.pdf
LED WARM-WHITE COB 90 CRI datasheet.pdf
CAP FILM 56PF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf