JST Sales America Inc. B20B-PADSS(LF)(SN)
B20B-PADSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B20B-PADSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 2MM TIN
Datasheet Download
B20B-PADSS(LF)(SN).pdf
Availability of B20B-PADSS(LF)(SN)
QUANTITY
B20B-PADSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B20B-PADSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B20B-PADSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20B-PADSS(LF)(SN)
Related LinksB20B-PADS, B20B-PADSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B20B-PADSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B20B-PADSS(LF)(SN)
KIT REPLACE TIPS FOR .040" PROBE datasheet.pdf
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
VARISTOR 9V 100A DISC 7MM datasheet.pdf
RES MO 1/2W 162 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 400VFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES 205K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf