JST Sales America Inc. B20B-PADSS-1
B20B-PADSS-1 picture photo
Mfg. Part Number
B20B-PADSS-1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 20POS 2MM TIN-LEAD
Datasheet Download
B20B-PADSS-1.pdf
Availability of B20B-PADSS-1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B20B-PADSS-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of B20B-PADSS-1
Internal Part NumberEIS-B20B-PADSS-1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPAD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin-Lead
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20B-PADSS-1
Related LinksB20B-P, B20B-PADSS-1 Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B20B-PADSS-1 Details Description
Related parts for B20B-PADSS-1
KIT EVAL STARTER FOR R8C/17 datasheet.pdf
LED RED 3/16" HOLE PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf