Ohmite B20J100K
B20J100K picture photo
Mfg. Part Number
B20J100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 20W 5% AXIAL
Datasheet Download
B20J100K.pdf
Availability of B20J100K
QUANTITY
B20J100K Order Process
Ship out your order
Specifications of B20J100K
Internal Part NumberEIS-B20J100K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20J100K
Related LinksB20J, B20J100K Datasheet, Ohmite Distributor
B20J100K Details Description
Related parts for B20J100K
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR ECL 4INPUT 8TSSOP datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 20.26"L X 11.61"W datasheet.pdf
IC 6DVR/10RCVR RS232 5V 44-PLCC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CHOKE DBL 100UH 150MA TIN SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 110MA 19.7 OHM datasheet.pdf