Ohmite B20J2R0E
B20J2R0E picture photo
Mfg. Part Number
B20J2R0E
Brief Description
RES 2 OHM 20W 5% AXIAL
Datasheet Download
B20J2R0E.pdf
Availability of B20J2R0E
QUANTITY
B20J2R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of B20J2R0E
Internal Part NumberEIS-B20J2R0E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20J2R0E
Related LinksB20J, B20J2R0E Datasheet, Ohmite Distributor
B20J2R0E Details Description
Related parts for B20J2R0E
DIODE GEN PURP 400V 6A R6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
BEZEL SOLID PLASTIC BLK 10/PACK datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 240RDIMM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 17POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 700MA 250VAC 48VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf