Ohmite B20J30KE
B20J30KE picture photo
Mfg. Part Number
B20J30KE
Brief Description
RES 30K OHM 20W 5% AXIAL
Datasheet Download
B20J30KE.pdf
Availability of B20J30KE
QUANTITY
B20J30KE Order Process
Ship out your order
Specifications of B20J30KE
Internal Part NumberEIS-B20J30KE
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20J30KE
Related LinksB20J, B20J30KE Datasheet, Ohmite Distributor
B20J30KE Details Description
Related parts for B20J30KE
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN D-SUB RECEPT 50POS W/O CONT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP HEX FLAT datasheet.pdf
CONV D/A 14BIT 130MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf