Ohmite B20J45KE
B20J45KE picture photo
Mfg. Part Number
B20J45KE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 45K OHM 20W 5% AXIAL
Datasheet Download
B20J45KE.pdf
Availability of B20J45KE
QUANTITY
B20J45KE Order Process
Ship out your order
Specifications of B20J45KE
Internal Part NumberEIS-B20J45KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesBrown Devil® 200
PackagingBulk
Resistance (Ohms)45k
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.437" Dia x 2.000" L (11.11mm x 50.80mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B20J45KE
Related LinksB20J, B20J45KE Datasheet, Ohmite Distributor
B20J45KE Details Description
Related parts for B20J45KE
RES SMD 20.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5A 4.75-32VIN 2.5V datasheet.pdf
PROGRAMMER FLASH FPGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E OFF WHITE datasheet.pdf
50P F PC 4-40 CLIP datasheet.pdf
IC REG 9OUT BUCK/LDO 56QFN datasheet.pdf
330UF 35V 10X12,5 datasheet.pdf