Vishay Semiconductor/Diodes Division B250C1000G-E4/51
B250C1000G-E4/51 picture photo
Mfg. Part Number
B250C1000G-E4/51
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
DIODE BRIDGE 1A 400V WOG
Datasheet Download
B250C1000G-E4/51.pdf
Availability of B250C1000G-E4/51
QUANTITY
B250C1000G-E4/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of B250C1000G-E4/51
Internal Part NumberEIS-B250C1000G-E4/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDD-015-2015-Rev-0 07/Apr/2015
PCN Assembly/OriginDD-010-2014-Rev-0 11/Jun/2014
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSingle Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)400V
Current - DC Forward (If) (Max)1A
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case4-Circular, WOG
Supplier Device PackageWOG
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B250C1000G-E4/51
Related LinksB250C100, B250C1000G-E4/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
B250C1000G-E4/51 Details Description
Related parts for B250C1000G-E4/51
RES SMD 30.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.9A 280 MOHM TH datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET 10BIT 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 427K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4926 VHB 3/4" X 3" - 5/PACK datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD datasheet.pdf
82UF 250V 20X68 105C AXI datasheet.pdf