EPCOS (TDK) B25620B407K881
B25620B407K881 picture photo
Mfg. Part Number
B25620B407K881
Brief Description
CAP FILM 400UF 10% 880VDC RADIAL
Datasheet Download
B25620B407K881.pdf
Availability of B25620B407K881
QUANTITY
B25620B407K881 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25620B407K881
Internal Part NumberEIS-B25620B407K881
B25620 Series Height Chg 29/May/2015
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance400µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC880V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.953" Dia (75.00mm)
Height - Seated (Max)5.236" (133.00mm)
TerminationThreaded
Lead Spacing1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25620B407K881
Related LinksB25620B, B25620B407K881 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25620B407K881 Details Description
Related parts for B25620B407K881
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 800V TO-94 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 170POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf