EPCOS (TDK) B25834D6156K9
B25834D6156K9 picture photo
Mfg. Part Number
B25834D6156K9
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15UF 10% 900VAC SCREW
Datasheet Download
B25834D6156K9.pdf
Availability of B25834D6156K9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B25834D6156K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25834D6156K9
Internal Part NumberEIS-B25834D6156K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB25yyy Series 14/Aug/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25834
PackagingBulk
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.118" Dia (79.20mm)
Height - Seated (Max)4.094" (104.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationsDamping
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25834D6156K9
Related LinksB25834, B25834D6156K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25834D6156K9 Details Description
Related parts for B25834D6156K9
FUSE BOARD MOUNT 1.25A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS FMALE PCB GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 500MA TO-92 datasheet.pdf
CONN PIN WIRE 16-14AWG TIN PIDG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 111 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 105POS 2.54MM T/H datasheet.pdf