EPCOS (TDK) B25835M104K7
B25835M104K7 picture photo
Mfg. Part Number
B25835M104K7
Brief Description
CAP FILM 0.1UF 1.4KVAC QC TERM
Datasheet Download
B25835M104K7.pdf
Availability of B25835M104K7
QUANTITY
B25835M104K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25835M104K7
Internal Part NumberEIS-B25835M104K7
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25835
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1400V (1.4kV)
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25835M104K7
Related LinksB25835, B25835M104K7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25835M104K7 Details Description
Related parts for B25835M104K7
HEATSHRINK PVDF 3/16" X 4' BLK datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 63VDC 1206 datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING LIGHT WEIGH datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 250MW SOD523 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf