EPCOS (TDK) B25835M6224K7
B25835M6224K7 picture photo
Mfg. Part Number
B25835M6224K7
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 900VAC QC TERM
Datasheet Download
B25835M6224K7.pdf
Availability of B25835M6224K7
QUANTITY
B25835M6224K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25835M6224K7
Internal Part NumberEIS-B25835M6224K7
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25835
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25835M6224K7
Related LinksB25835, B25835M6224K7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25835M6224K7 Details Description
Related parts for B25835M6224K7
MODULE POWER ENTRY FLANGE SW 6A datasheet.pdf
CONN RING INSUL 12-10 AWG .3125" datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 50 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC PSRAM 64MBIT 85NS 54VFBGA datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 25NS 44TSOP datasheet.pdf
IC MRAM 4MBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf