EPCOS (TDK) B25835M7474K7
B25835M7474K7 picture photo
Mfg. Part Number
B25835M7474K7
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 1.7KVAC QC TERM
Datasheet Download
B25835M7474K7.pdf
Availability of B25835M7474K7
QUANTITY
B25835M7474K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25835M7474K7
Internal Part NumberEIS-B25835M7474K7
Standard Package6
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC1700V (1.7kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.756" (70.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25835M7474K7
Related LinksB25835, B25835M7474K7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25835M7474K7 Details Description
Related parts for B25835M7474K7
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC SNGL CHIP RF TX LP 20-QFN datasheet.pdf
CONN CABLE 5M FOR E3ZS/E3FS datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SURGE PROTECTOR 347V DRIVER datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER HE 38-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS datasheet.pdf