EPCOS (TDK) B25838K4475K9
B25838K4475K9 picture photo
Mfg. Part Number
B25838K4475K9
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 600VAC QC TER
Datasheet Download
B25838K4475K9.pdf
Availability of B25838K4475K9
QUANTITY
B25838K4475K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25838K4475K9
Internal Part NumberEIS-B25838K4475K9
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25838
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)3.740" (95.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25838K4475K9
Related LinksB25838, B25838K4475K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25838K4475K9 Details Description
Related parts for B25838K4475K9
RES SMD 6.8KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 5.42K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.11K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE HDMI CON 10' datasheet.pdf
ATTENUATOR 10DB datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X16 datasheet.pdf
10 MHz, 4-Quadrant Multiplier/Divider IC datasheet.pdf