EPCOS (TDK) B25838K6475K9
B25838K6475K9 picture photo
Mfg. Part Number
B25838K6475K9
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 10% 900VAC QC TER
Datasheet Download
B25838K6475K9.pdf
Availability of B25838K6475K9
QUANTITY
B25838K6475K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of B25838K6475K9
Internal Part NumberEIS-B25838K6475K9
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB25838
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC-
Dielectric Material-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)3.740" (95.00mm)
TerminationQuick Connect Tab - 0.248" (6.30mm)
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B25838K6475K9
Related LinksB25838, B25838K6475K9 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B25838K6475K9 Details Description
Related parts for B25838K6475K9
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 1W datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 24V datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 19.6KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MF JR RA HDR ASSY 8CKT GEN 1 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf