JST Sales America Inc. B26B-PHDSS(LF)(SN)
B26B-PHDSS(LF)(SN) picture photo
Mfg. Part Number
B26B-PHDSS(LF)(SN)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER PHD TOP 26POS 2MM
Datasheet Download
B26B-PHDSS(LF)(SN).pdf
Availability of B26B-PHDSS(LF)(SN)
QUANTITY
B26B-PHDSS(LF)(SN) Order Process
Ship out your order
Specifications of B26B-PHDSS(LF)(SN)
Internal Part NumberEIS-B26B-PHDSS(LF)(SN)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPHD Connectors
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPHD
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions26
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.114" (2.90mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeDetent Lock
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B26B-PHDSS(LF)(SN)
Related LinksB26B-PHDS, B26B-PHDSS(LF)(SN) Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
B26B-PHDSS(LF)(SN) Details Description
Related parts for B26B-PHDSS(LF)(SN)
Crystal 4.9152MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.5"L X 8.86"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EQUALIZER POWER SAVER 6-LLP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 500MW DO7 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.4A TSST8 datasheet.pdf