EPCOS (TDK) B32024B3474M
B32024B3474M picture photo
Mfg. Part Number
B32024B3474M
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 20% 1.5KVDC RAD
Datasheet Download
B32024B3474M.pdf
Availability of B32024B3474M
QUANTITY
B32024B3474M Order Process
Ship out your order
Specifications of B32024B3474M
Internal Part NumberEIS-B32024B3474M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Featured ProductFilm Capacitors
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32024
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32024B3474M
Related LinksB32024, B32024B3474M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32024B3474M Details Description
Related parts for B32024B3474M
FIXED IND 820UH 200MA 3.14 OHM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CA SM LDD SCDUPLEX(NG) datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 305MA 2.1 OHM TH datasheet.pdf