EPCOS (TDK) B32360A3806J30
B32360A3806J30 picture photo
Mfg. Part Number
B32360A3806J30
Brief Description
CAP FILM 80UF 5% 330VAC QC TERM
Datasheet Download
B32360A3806J30.pdf
Availability of B32360A3806J30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32360A3806J30 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32360A3806J30
Internal Part NumberEIS-B32360A3806J30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLB32360 Series 15/Mar/2013
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32360
PackagingBulk
Capacitance80µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.291" (109.00mm)
TerminationQuick Connect
Lead Spacing0.256" (6.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32360A3806J30
Related LinksB32360A, B32360A3806J30 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32360A3806J30 Details Description
Related parts for B32360A3806J30
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DSKTP ADPTR 5V +/-12V 34W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTLR QUAD 36-TQFN datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 26POS TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 25POS SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A AXIAL datasheet.pdf