EPCOS (TDK) B32361A2107J50
B32361A2107J50 picture photo
Mfg. Part Number
B32361A2107J50
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100UF 5% 250VAC SCREW
Datasheet Download
B32361A2107J50.pdf
Availability of B32361A2107J50
QUANTITY
B32361A2107J50 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32361A2107J50
Internal Part NumberEIS-B32361A2107J50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN Assembly/OriginMKP Type 06/Sept/2013
PCN PackagingB3236 Series 02/Apr/2015
Standard Package12
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32361
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.213" (107.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32361A2107J50
Related LinksB32361A, B32361A2107J50 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32361A2107J50 Details Description
Related parts for B32361A2107J50
MODULE POWER 40A 1200V SCR CC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.63V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8DFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% 2DIP datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 34 POS datasheet.pdf
CONN HDR 44POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC DVI/HDMI MUX/DEMUX TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf