EPCOS (TDK) B32361A2706J50
B32361A2706J50 picture photo
Mfg. Part Number
B32361A2706J50
Brief Description
CAP FILM 70UF 5% 350VAC SCREW
Datasheet Download
B32361A2706J50.pdf
Availability of B32361A2706J50
QUANTITY
B32361A2706J50 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32361A2706J50
Internal Part NumberEIS-B32361A2706J50
PCN PackagingB3236 Series 02/Apr/2015
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance70µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)4.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)3.307" (84.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32361A2706J50
Related LinksB32361A, B32361A2706J50 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32361A2706J50 Details Description
Related parts for B32361A2706J50
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PERFORMANCE DEV KIT FOR ADS8324 datasheet.pdf
IC INV HEX SCHMITT-TRIG 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
PLATE STRIP GUIDE datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf