EPCOS (TDK) B32361A4206J80
B32361A4206J80 picture photo
Mfg. Part Number
B32361A4206J80
Brief Description
CAP FILM 20UF 5% 480VAC SCREW
Datasheet Download
B32361A4206J80.pdf
Availability of B32361A4206J80
QUANTITY
B32361A4206J80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32361A4206J80
Internal Part NumberEIS-B32361A4206J80
PCN PackagingB3236 Series 02/Apr/2015
Standard Package24
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC480V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)2.756" (70.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32361A4206J80
Related LinksB32361A, B32361A4206J80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32361A4206J80 Details Description
Related parts for B32361A4206J80
IC MOSFET HS PWR SW 5A TO-220FP datasheet.pdf
VARISTOR 216V 800A DISC 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 7.5A 21MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1200V 3.6A AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 22POS datasheet.pdf
CONN EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
RES SMD 2.5 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TINEL LOCK RING ADAPT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf