EPCOS (TDK) B32520C3473K189
B32520C3473K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32520C3473K189
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
B32520C3473K189.pdf
Availability of B32520C3473K189
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32520C3473K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C3473K189
Internal Part NumberEIS-B32520C3473K189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package2,800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Terephthalate (PET) - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B32520C3473K189
Related LinksB32520C, B32520C3473K189 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B32520C3473K189 Details Description
Related parts for B32520C3473K189
IC DAC SERIAL +5V 16BIT 10-UMAX datasheet.pdf
FILTER MED PERFORM IEC INLET 15A datasheet.pdf
TFLEX HR6100 9X9" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
DKZA TIMER TS 35 24VDC 50MS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf