EPCOS (TDK) B32520C6332K189
B32520C6332K189 picture photo
Mfg. Part Number
B32520C6332K189
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
B32520C6332K189.pdf
Availability of B32520C6332K189
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B32520C6332K189 Order Process
Ship out your order
Specifications of B32520C6332K189
Internal Part NumberEIS-B32520C6332K189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Featured ProductFilm Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLB32520 Series 30/May/2014
PCN Design/SpecificationB32(5679)B333 Series 02/May/2014
PCN PackagingMKT, MKP Type Laser Marking 26/Apr/2013
Standard Package11,200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesB32520
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)